Místní část

Místní část je v České republice, tj. v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, termín označující část zástavby obce.

Do roku 1964 se jednalo o oficiální termín, definovaný jako skupina domů (popř. jednotlivý dům), oddělená od vlastní osady a mající zvláštní místopisný název nebo zvláštní určení (např. železniční stanice, továrna apod.), ale bez samostatného číslování domů.

V současnosti se jedná o  termín, používaný často v katastrálních mapách nebo Geonames (viz též veřejné stránky Přerova, veřejné stránky Vyškova, veřejné stránky Heřmanova Městce) někdy též nesprávně jako ekvivalent oficiálního termínu část obce, který svojí definicí odpovídá dřívějšímu oficiálnímu termínu „osada“, tedy označuje evidenční část obce se samostatnou řadou čísel popisných.

Od zavedení nového termínů základní sídelní jednotka (zkr. ZSJ) a sčítací obvod (zkr. SO) celá řada sídel s dřívějším statusem místní část již žádným oficiálním způsobem evidována není (například Kandie (v Brně) nebo jiná Kandie (v Pečkách), či Kukačka, součást katastrálního území. Deštné v obci Jakartovice). Zpravidla byly začleněny do odlišně vymezených základních sídelních jednotek.

Řada jmen místních částí (a také jednotlivých objektů, spadajících dříve do kategorií samota, hájovna, myslivna, mlýn, dvůr, statek apod.) je evidována v Geonames, uváděna na katastrální mapě (v seznamu místních názvů) a ve státních mapových dílech vhodných měřítek. O názvu místní části rozhoduje obec, na jejímž území se místní část nachází. Většinou jsou užívána jména užívaná v minulosti (a to včetně některých starých německých jmen), u nově vzniklých místních částí je často přebíráno původní pozemkové jméno, některé stavitelské projekty se snaží prosadit jména anglická nebo poangličtěná.