Lubina

Základní informace
Délka toku: 37,1 km
Plocha povodí: 194,1 km²
Průměrný průtok (u ústí): 2,36 m³/s
Světadíl: Evropa
Země: Morava
Hydrologické pořadí: 2-01-01-125
Pramen
na sz. úbočí Radhoště
49°29′32,59″ s. š., 18°11′43,76″ v. d.
okolo 680 m n. m.
Ústí
do Odry u Košatky
49°44′47,3″ s. š., 18°10′16,1″ v. d.
222 m n. m.
Protéká
Morava; Česká republika (Moravskoslezský kraj - Frenštát pod Radhoštěm, Příbor, Mošnov, Petřvald)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra

Lubina je říčka na Moravě v České republice, přítok řeky Odry, který odvodňuje jihovýchodní a východní část okresu Nový Jičín.

Popis toku

Lubina pramení v nadmořské výšce kolem 680 m na severozápadních svazích hory Radhošť[1] v Moravskoslezských Beskydech, asi 1 km jihovýchodně od osady Pindula. Celý následující tok pak, jen s menšími výchylkami, směřuje k severu. Její horní tok je velice dravý a v minulosti byl zregulován řadou staveb a malých zábran, které umožnily vznik několika mlýnů.

Prvním větším sídlem, ležícím při toku Lubiny je město Frenštát pod Radhoštěm. Říčka protéká při západním okraji města a na jeho konci zprvu přijímá první významnější přítok, Lomnou. Za Frenštátem míjí Lichnov, následují místní části města Kopřivnice. Nejprve Vlčovice, kde zprava ústí potok Tichávka, a pak Lubina, kterou tvoří původně samostatné obce Větřkovice a Drnholec, sloučené pod jménem říčky v roce 1959.

Pod Kopřivnicí přibírá Lubina zleva potok Kopřivničku a protéká městem Příbor; dále pak při toku leží obce Skotnice, Mošnov (s ostravským mezinárodním letištěm) a Petřvald. Pod Petřvaldem do Lubiny zprava ústí poslední významnější přítok, Trnávka. V rovinaté krajině asi 1,5 km severovýchodně od Košatky (místní část obce Stará Ves nad Ondřejnicí) se Lubina vlévá zprava do Odry.

Větší přítoky

(levý/pravý)

    Lomná (P)
    Tichávka (P)
    Lubinka (P)
    Svěcený potok (P)
    Kopřivnička (L)
    Trnávka (P)

Vodní režim

Hlásné profily:
místo     říční km     plocha povodí     průměrný průtok (Qa)     stoletá voda (Q100)
Petřvald     5,21     165,18 km²     2,36 m³/s     269,0 m³/s