Měna Čech, Moravy a Slezska

Měnou užívanou v ČR je Koruna česká (zkratka Kč). Vydává ji Česká národní banka. Ta je zcela nezávislá na vládě. Členy jejího vedení - bankovní rady - jmenuje prezident republiky. Kurz měny je plovoucí, avšak od 7. listopadu 2013 Česká národní banka intervenuje na devizovém trhu s cílem držet kurz koruny vůči euru přibližně na hladině 27 korun za euro. Důvodem k opatření jsou obavy z deflace.

Přístupovou smlouvou z roku 2003 se Česká republika zavázala přijmout evropskou měnu Euro. Nebyl však stanoven termín přijetí ani termín vstupu do mechanismu směnných kurzů ERM II (kurz koruny by byl od té chvíle navázán na kurz eura a kopíroval by ho), který musí přijetí eura předcházet. Vstup do mechanismu ERM II je poslední z pěti konvergenčních kritérií, které ČR dosud nesplnila. Přijetí eura brání obavy z dluhové krize v eurozóně a nízká podpora přijetí eura u veřejnosti - podle průzkumu CVVM z dubna 2016 si zavedení eura přeje pouze 17 % Čechů.

K historickým měnám užívaným v Čechách, na Moravě a ve Slezsku patří československá koruna, protektorátní koruna, rakousko­‑uherská koruna či rakousko­‑uherský zlatý. K významným mincím minulosti patří pražský groš či jáchymovský tolar, od nějž je odvozen i pojem dolar.