Hospodářství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Obecná charakteristika

Hospodářství české, moravské a slezské země tradičně patří k nejrozvinutějším v Evropě.

Hrubý domácí produkt dosahuje výše vyspělých států světa. V roce 2015 byl hrubý domácí produkt (HDP) na osobu v paritě kupní síly 31 600 amerických dolarů.

Výkonnost hospodářství činí 84 % průměru EU. Česká ekonomika je tak 16. nejsilnější v EU. Svou výkonností předběhla v roce 2005 ekonomiku Portugalska, poté Řecka, Kypru a nyní se blíží úrovni Itálie a Španělska.

Světová banka (WB) již Českou republiku vyřadila ze seznamu „rozvojových zemí“, avšak banka JP Morgan v roce 2017 Českou republiku opět do seznamu „rozvojových zemí“ dočasně zařadila z důvodů intervencí ČNB proti české měně na trhu. Přesto dnes patří k třicítce nejvyspělejších států, tzv. „plátcům“, kteří z rozpočtu Světové banky neberou peníze, ale naopak je do ní vkládají.

Podle Indexu společenského rozvoje (Social Progress Index), který vytváří nezisková organizace Social Progress Imperative a společnost Deloitte, je ČR 22. nejrozvinutějším státem světa (k 2015). Dle Indexu lidského rozvoje, který vypočítává OSN, pak 28. nejrozvinutějším.

V žebříčku bohatství svých občanů, který sestavuje skupina Allianz, byla v roce 2015 Česká republika taktéž na 28. místě na světě. Jmění je podle studie Global Wealth Report společnosti The Boston Consulting Group v ČR rozloženo poměrně rovnoměrně: pět procent nejbohatších Čechů vlastní 45 procent celkového finančního bohatství (v USA je to 77 procent). Také příjmová nerovnost mezi lidmi patří v ČR k nejnižším v Evropě. S tím souvisí i odhad OECD, že v ČR je nejmenší míra chudoby v celé Evropě.

ČR je silně vývozní ekonomikou. Český, moravský a slezský vývoz překonal v roce 2015 hranici 3,9 bilionu korun, čímž byl vytvořen nový historický rekord. V roce 2015 mířilo 83,3 procenta vývozu z ČR do zemí Evropské unie. Z hlediska států dominoval vývoz do Německa (29,4 procenta), s odstupem následovaly Slovensko (7,2 procenta), Polsko (6,8) a Čína (7,0).

Zdanění bylo v roce 2015 v ČR na úrovni 39,6 procenta HDP. Pro strukturu zdanění je typická nízká míra přímých daní, průměrná míra nepřímých a velmi vysoká míra sociálních příspěvků (sociální a zdravotní pojištění).

Typickým rysem české ekonomiky je relativně nízká míra nezaměstnanosti, v březnu 2016 dosáhla ČR nejnižší nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Její zadlužení bylo k roku 2015 sedmé nejnižší v EU. K roku 2016 činil státní dluh 1,836 bilionu korun, což představovalo 40,3 procenta hrubého domácího produktu (průměr EU 85,2 procenta HDP, eurozóny 90,7 procenta HDP). Dluhy českých domácností byly k červnu 2016 1,369 bilionu korun, dluhy firem vůči bankám 1,176 bilionu korun.

V roce 2014 ve formě dividend odplynulo z České republiky do zahraničí 214 miliard korun.

K roku 2016 bylo v ČR 23 200 dolarových milionářů.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's oceňuje od roku 2011 úvěrovou spolehlivost České republiky stupněm AA­‑. Podle poradenské sítě BDO byla k roku 2016 Česká republika 26. nejpřitažlivější zemí světa pro investory.

K významným hospodářským institucím patří Pražská burza (a její index PX).



Měna

Vývoj ekonomiky

Největší podniky

Zemědělství


Průmysl

Těžba

Telekomunikace a IT

Doprava

Energetika

Maloobchod

Cestovní ruch