Přemyslovský stát - Čechy v 10. až 14. století

Roku 895 se Čechy odtrhly od Velkomoravské říše, která byla rozvrácena Maďary. V 9. století si v Čechách knížata z dynastie Přemyslovců podrobila většinu ostatních českých kmenových knížat pod svou svrchovanou moc. Tento proces byl dokončen v roce 995, kdy byl vyvražděn rod Slavníkovců.

Morava (pravděpodobně jen její severní část) byla k Čechám poprvé připojena Boleslavem I. kolem roku 965. Do té doby byla ve sféře vlivu Maďarů. Po rozpadu říše Boleslavů koncem 10. století připadla pod svrchovanost nově vzniklého polského státu. Nakonec byla připojena k Čechám v roce 1019 (či 1029) Oldřichem. Obě země se dále vyvíjely společně a až do konce 12. stol. byly chápány (a nazývány) jako jedno panství (terra Bohemiae, regnum Bohemiae). V roce 1002 připadly pod svrchovanost Říše římské (později nazývané „Svatá“). V jejím rámci si ale uchovaly mimořádné postavení.

Přes velké úsilí se pro Čechy až do roku 1198 nepodařilo získat královský titul (dva panovníci, Vratislav II. a Vladislav II., jej jen pro svou osobu obdrželi od císařů Říše). Ke zřízení arcibiskupství (jeden ze znaků středověké státnosti) došlo až roku 1344.